Szycie zasłon na wymiar
Jeśli w salonach z firanami i zasłonami nie możemy znaleźć wymarzonej ozdoby na nasze okno, możemy ja sami uszyć. Wystarczy wybrać odpowiedni materiał i dobrze wymierzyć okno.
Gdy zdecydujemy się na samodzielne uszycie zasłon i firanek, możemy mieć pewność, że nasza okienna aranżacja będzie jedyna w swoim rodzaju, wyjątkowa i niepowtarzalna, a przy tym będzie pasować jak ulał do naszego okna. Wbrew pozorom, do samodzielnego uszycia okiennych ozdób nie musimy mieć wielkich uzdolnień krawieckich.
![]() |
Szycie zaslon |
Jak uszyć firankę?
Dwa razy więcej na marszczenia
W rzeczywistości w szyciu zasłon niewiele jest szycia — podstawą jest dobre zmierzenie wszystkich niezbędnych wymiarów. Zanim wybierzemy się na poszukiwanie idealnego materiału, który ozdobi nasze okno, musimy sprawdzić, ile dokładnie go potrzeba.
Jak uszyć firankę krok po kroku
- Pierwszym krokiem jest więc zmierzenie karnisza i decyzja, czy firanka będzie gładka i prosta, czy chcemy mieć ją ozdobną i bardzo marszczoną.
- W tym drugim przypadku możemy potrzebować materiału dwu lub trzykrotnie szerszego. Do tego warto dokupić specjalną taśmę marszczącą, dzięki czemu zasłona ładnie się układa i nie trzeba robić misternych marszczeń przed powieszeniem jej na karnisz.
Dobrze oblicz potrzebną długość
Trzeba też dokładnie zmierzyć długość, jakiej potrzebujemy. Nawet najładniejsza i najlepiej dobrana tkanina, jeśli nie trafimy z jej długością, sprawi, że okno będzie wyglądało mało estetycznie. Musimy zdecydować, czy zasłona ma jedynie zakrywać okno, czy sięgać aż do ziemi. Długie, zwiewne zasłony będą idealne do salonów, na duże lub balkonowe okna. Natomiast w kuchni bardziej sprawdzą się krótkie, praktyczne firanki, które odsłaniają parapet.
Ważne jest też, czy dekoracja okienna będzie wisieć na szelkach, czy na przelotkach. W pierwszym przypadku będziemy potrzebować nieco mniej materiału (1:1,7 szerokości karnisza). W drugim — trzeba będzie wziąć pod uwagę, że część poświęcona na przelotki skróci nam całkowitą długość firanki. Warto więc doliczyć kilkucentymetrowy zapas.
Lamówki, koronki, koraliki
Sporo uwagi trzeba poświęcić także wykończeniu na dole. Aby materiał się nie strzępił i zasłona przez długi czas wyglądała jak nowa, można wszyć na dole pasek lamówki w kolorze zbliżonym do odcienia tkaniny. Jeśli chcemy, by wnętrze wyglądało elegancko i gustownie, zamiast lamówki można zdecydować się na pasek z koronki. Jednak zanim go wszyjemy, dobrze jest najpierw dokładnie go przeprasować.
Gotowy, przygotowany do zawieszenia materiał można też samodzielnie ozdobić, wedle gustu i potrzeb. Naszywać można niemal wszystko — koraliki, piórka, błyskotki, paski materiałów, ozdobne kwiatki czy misterne hafty. Jednak te dodatkowe ozdoby muszą być dostosowane do charakteru pomieszczenia i potrzeb jego mieszkańców. Najczęściej ozdabiane są pokoje małych dzieci — na zasłonach pojawiają się dziecięce wzory lub ulubione bajkowe postacie naszych pociech.
Zasłony z usługą szycia czy kupno gotowych kompletów firan i zasłon — to zależy od wyboru.
Bardzo ciekawy poradnik. Ja niestety nie byłem zadowolony jak poprosiłem o uszycie firan w salonie, więc chciałem pokusić się o własnoręczne uszycie ale myślałem, że więcej z tym roboty. A tu chyba jednak nie. Proszę o poradę, z jakiej tkaniny na początek szyć? pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuń