Przejdź do głównej zawartości

Bezpiecznie pranie firanek

Pranie firanek domowym sposobem

Firanki cieszą oczy i są ozdobą okna, dopóki są czyste i świeże. Szybko jednak zbierają kurz,
wchłaniają nieprzyjemne zapachy czy dym tytoniowy. Ich regularne pranie to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia, o czym bardzo dobrze wiedzą alergicy.

Delikatne i zwiewne tkaniny trzeba jednak prać tak, by ich nie zniszczyć, nie rozerwać. Niewłaściwe pranie może też spowodować szarzenie czy blaknięcie materiału. Źle uprana firanka może czasem nie nadawać się do ponownego powieszenia na okno. Warto więc poznać zasady właściwego prania firanek, by jak najdłużej wyglądały jak nowe.

firanki woalowe pranie
Jak prać firanki woalowe?

Jak prać firanki ręcznie?

Delikatne pierzemy ręcznie

Przed upraniem trzeba firanki zdjąć z karnisza, odpiąć żabki i wszelkiego rodzaju ozdoby, które podczas prania mogłyby zniszczyć tkaninę. Jeśli to możliwe, zdejmijmy też taśmę. Przed praniem warto złożyć firany i namoczyć je w zimnej wodzie z delikatnym detergentem, dzięki czemu wypłucze się z nich kurz. Jeśli są to firanki z okna kuchennego lub z pomieszczenia, w którym pali się papierosy, powinny poleżeć w takiej wodzie dłużej.

Jak prać firanki woalowe? Jak prać firanki koronka?

Jak prać firanki organtyna? Jak prać firanki z koralikami?

Firanki z bardzo delikatnych tkanin, jak woal, organdyna czy koronka, trzeba będzie uprać ręcznie. To samo dotyczy tkanin, które mają wszyte koraliki i inne ozdoby. Pranie w pralce mogłoby uszkodzić materiał i firanka nie nadawałaby się do ponownego zawieszenia!

Ręczne pranie firanek odbywa się w letniej wodzie z dodatkiem delikatnych detergentów, delikatnie ugniatając. Następnie trzeba wypłukać je w letniej wodzie. Na koniec trzeba je delikatnie odsączyć, ale nie wykręcać.

firanki len pranie
Pranie firanek lnianych

Jak prać firanki w pralce?

Włókna sztuczne można uprać w pralce

Pranie firanek syntetycznych. Niektóre firanki możemy uprać w pralce, zwłaszcza te, wykonane ze sztucznych włókien (wiskoza, poliester). Tkaninę trzeba dokładnie złożyć w kostkę i włożyć do specjalnego woreczka, przeznaczonego do prania delikatnych materiałów. Delikatne firanki najbezpieczniej jest prać w niskiej temperaturze, używając łagodnych detergentów. Do proszku warto dosypać sodę oczyszczoną – to stary, ale sprawdzony sposób na świeże, śnieżnobiałe firanki.

pranie zasłon w pralce
Pranie firan w pralce

Pranie firanek w proszku do pieczenia

Można też dodać do proszku opakowanie proszku do pieczenia, efekt będzie równie zadowalający. Dobrym sposobem na wybielanie jest dodanie do ostatniego płukania soli kuchennej.

Nawet jeśli pierzemy firanki w pralce, nigdy ich nie odwirowujmy. Tkanina może się rozerwać, a już na pewno pogniecie się, będzie trudna do uprasowania, a na oknie będzie tworzyć nieestetyczne fałdki i załamania.

Na mokro lepiej nie wieszać

Suszenie po praniu jest uzależnione od tkaniny, z jakiej firanki zostały uszyte. Materiały naturalne, takie jak len, bawełna czy jedwab, należy suszyć rozłożone w pozycji poziomej. Firanki z tkanin sztucznych można natomiast suszyć rozwieszone na sznurkach.

Czy wieszać mokre firanki?

ciężki firanki pranie
Pranie ciężkich firanek

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie należy wieszać na karniszu mokrych firanek. Ten sposób sprawdzi się jedynie w przypadku materiałów, które z natury są gniecione, na przykład kreskowane, które posiadają na dole ołowianą taśmę obciążającą. Na mokro można też wieszać ciężkie firany z markizety lub z żakardu. Pozostałe tkaniny najpierw trzeba wysuszyć, a dopiero potem z powrotem wieszać na oknie.

Komentarze

  1. Szukałem temat prenia lnianych firanek długo. Dzięki za artykuł. Hejka.... Ania)))

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Rustykalne firany. Zasłony rustykalne

Dekorujemy wnętrze – wybieramy kierunek rustykalny Istnieją ludzie, którzy wręcz kochają nowoczesność oraz tacy, którzy nie przepadają za aktualnie modnymi zwyczajami czy rzeczami. Tak jest właściwie w każdej kwestii i każdej dziedzinie życia, również w tematyce aranżacji wnętrz – mimo że żyjemy w bardzo nowoczesnych czasach nadal znajdziemy miłośników dekoracji na styl klasyczny, nierzadko określany mianem staromodnego. Dlaczego? Czy w takim stylu dekoracji wnętrz rzeczywiście można się odnaleźć? A może jest to pewnego rodzaju ucieczka od rzeczywistości? Przyjrzyjmy się tej tematyce bliżej, poznając styl dekorowania wnętrz w typie retro , rustic lub szabi szik … Jeśli mimo życia w nowoczesnym świecie odczuwacie potrzebę otaczania się przedmiotami pochodzącymi z innej epoki bądź stylizowanymi na takie właśnie czasy albo po prostu odczuwacie, że znacznie lepiej czujecie się w bardziej klasycznym, aniżeli nowoczesnym wnętrzu. Tego typu dekoracje są bliskie Waszemu sercu. Zainte

Alpaka - co to jest?

Alpaka - co to jest? Alpaka to zwierzę z rodziny wielbłądowatych, pochodzące z Ameryki Południowej, gdzie występuje w Andach na wysokości od 3000 do 5000 m n.p.m. Alpaka jest hodowana przede wszystkim ze względu na swoje cenne i delikatne włókno, które jest wykorzystywane do produkcji wyrobów włókienniczych, takich jak swetry, szale, kurtki, koce czy pościele. Alpaka Alpaki mają długą historię w Ameryce Południowej , gdzie były hodowane przez rdzenne ludy jako źródło mięsa, mleka oraz cennego włókna. Dziś hodowla alpak stała się ważnym źródłem utrzymania dla wielu społeczności, które zajmują się produkcją wyrobów włókienniczych. Włókno alpaki Charakteryzuje się niezwykłą miękkością, lekkością i ciepłem , dzięki czemu jest bardzo cenione w przemyśle włókienniczym. W przeciwieństwie do wełny owiec, włókno alpaki jest bardziej delikatne i nie powoduje uczuleń skórnych, co czyni go idealnym dla osób z wrażliwą skórą. Alpaki to zwierzęta , które są hodowane w celach komercyjnych w wiel

Jak do firanki wszyć taśmę, lamówkę, przelotki, koraliki

Uszycie firan i zasłon Samodzielne uszycie firanek i zasłon czy wykonanie lambrekinu niektórym osobom może wydawać się wręcz niemożliwe. Są też jednak i tacy, którzy dobrze sobie z tym radzą. W związku z tym wykończenie firanki w postaci wszycia do niej taśmy też nie jest problemem . Taśma do firan Jak wszyć taśmę do firanki? Taśma powoduje, że firanka równomiernie się marszczy i ładnie układa . Kupując ją trzeba pamiętać o poprawnym odmierzeniu długości. Chodzi o to, żeby uwzględnić zapas na marszczenie . Taśmę przyszywamy na górze firanki, przeszywając ją w dwóch miejscach. Następnie ściągamy sznurki, które znajdują się w taśmie i wówczas firanka ulega zmarszczeniu. Z kolei, żeby wykończyć ja od dołu można przyszyć lamówkę. Jest to rodzaj ozdobnej taśmy. Wszywanie lamówki do firan Wszywanie lamówki jest dosyć proste. Trzeba ułożyć dół firanki na środku lamówki i zagiąć ją z dwóch stron, a następnie przeszyć na maszynie do szycia. Można wybierać różne szerokości i kolory lam