Przejdź do głównej zawartości

Jak samemu uszyć firany kokony, słoneczko, żabot

Schematy wykonania firanek

Schemat wykonania firany kokony można znaleźć chociażby w internecie. Dzięki niemu można stworzyć bardzo ciekawą aranżację okna.

Taką firanę można zrobić z woalu czy organzy. Poza tym potrzebna będzie maszyna do szycia.

Schematy wykonania firanek
Jak samemu uszyć firany kokony, słoneczko, żabot


Jak uszyć firany kokony?

Należy przygotować trzy osobne kawałki materiału, których wymiary można wymierzyć analogicznie do wzoru:

  1. boczne kokony – długość 132 cm, szerokość 114 cm,
  2. środkowy kokon – długość 75 cm, szerokość 124 cm.

Każdorazowo dodany został zapas na wykończenie firanek, do które właśnie potrzebna jest maszyna do szycia. Na dole można wszyć lamówki. Należy pamiętać o tym, żeby zawiesić je na karniszu w taki sposób by zachodziły na siebie. W sumie więc firanki o ostatecznej szerokości 110 cm, 110 cm i 120 cm wieszamy na 3-metrowym karniszu.

Kolejny krok to przewiązanie każdej z nich osobno wstążką i w taki właśnie sposób powstają kokony. Ewentualnie można skorzystać z innego schematu, gdzie na przykład są dwa lub trzy kokony tej samej długości, albo są powieszone od najkrótszego do najdłuższego. Poza tym może być ich więcej niż trzy. Możliwości jest naprawdę wiele.

Firana słoneczko

Oryginalnie prezentuje się również firana typu słoneczko. Jej wykonanie wymaga sporo cierpliwości.

  1. Trzeba wykroić z woalu kształt według odpowiedniego wzoru.
  2. Następnie dokładnie wykończyć firanę.
  3. Potem zmarszczyć i zebrać na dole w taki sposób, aby tkanina utworzyła dwa łuki i rodzaj kwiatu pomiędzy nimi.

W sumie efekt jest taki, jakby odchodziły od niego promienie, które tworzą się dzięki marszczeniom firany. Jeśli uszyje się coś takiego nie trzeba już się zastanawiać nad oryginalnym upięciem prostej firanki.

Firana z żabotem

Podobnie jest w przypadku, gdy zdecydujemy się na uszycie i zawieszenie w oknie firany z żabotem. Robi się go z ładnie wykończonego paska materiału, który wymaga wszycia taśmy marszczącej. Następnie taki żabot przyszywa się do firanki, na przykład w formie łuku i marszczy. Na pewno dla osób lubiących prostotę i minimalizm nie będzie to najbardziej kuszące rozwiązanie, ale z drugiej strony wielu osobom bez wątpienia się spodoba.

Można uszyć samodzielnie firany kokony, słoneczko, żabot albo kupić już gotowe w sklepie internetowym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rustykalne firany. Zasłony rustykalne

Dekorujemy wnętrze – wybieramy kierunek rustykalny Istnieją ludzie, którzy wręcz kochają nowoczesność oraz tacy, którzy nie przepadają za aktualnie modnymi zwyczajami czy rzeczami. Tak jest właściwie w każdej kwestii i każdej dziedzinie życia, również w tematyce aranżacji wnętrz – mimo że żyjemy w bardzo nowoczesnych czasach nadal znajdziemy miłośników dekoracji na styl klasyczny, nierzadko określany mianem staromodnego. Dlaczego? Czy w takim stylu dekoracji wnętrz rzeczywiście można się odnaleźć? A może jest to pewnego rodzaju ucieczka od rzeczywistości? Przyjrzyjmy się tej tematyce bliżej, poznając styl dekorowania wnętrz w typie retro , rustic lub szabi szik … Jeśli mimo życia w nowoczesnym świecie odczuwacie potrzebę otaczania się przedmiotami pochodzącymi z innej epoki bądź stylizowanymi na takie właśnie czasy albo po prostu odczuwacie, że znacznie lepiej czujecie się w bardziej klasycznym, aniżeli nowoczesnym wnętrzu. Tego typu dekoracje są bliskie Waszemu sercu. Zainte

Alpaka - co to jest?

Alpaka - co to jest? Alpaka to zwierzę z rodziny wielbłądowatych, pochodzące z Ameryki Południowej, gdzie występuje w Andach na wysokości od 3000 do 5000 m n.p.m. Alpaka jest hodowana przede wszystkim ze względu na swoje cenne i delikatne włókno, które jest wykorzystywane do produkcji wyrobów włókienniczych, takich jak swetry, szale, kurtki, koce czy pościele. Alpaka Alpaki mają długą historię w Ameryce Południowej , gdzie były hodowane przez rdzenne ludy jako źródło mięsa, mleka oraz cennego włókna. Dziś hodowla alpak stała się ważnym źródłem utrzymania dla wielu społeczności, które zajmują się produkcją wyrobów włókienniczych. Włókno alpaki Charakteryzuje się niezwykłą miękkością, lekkością i ciepłem , dzięki czemu jest bardzo cenione w przemyśle włókienniczym. W przeciwieństwie do wełny owiec, włókno alpaki jest bardziej delikatne i nie powoduje uczuleń skórnych, co czyni go idealnym dla osób z wrażliwą skórą. Alpaki to zwierzęta , które są hodowane w celach komercyjnych w wiel

Jak do firanki wszyć taśmę, lamówkę, przelotki, koraliki

Uszycie firan i zasłon Samodzielne uszycie firanek i zasłon czy wykonanie lambrekinu niektórym osobom może wydawać się wręcz niemożliwe. Są też jednak i tacy, którzy dobrze sobie z tym radzą. W związku z tym wykończenie firanki w postaci wszycia do niej taśmy też nie jest problemem . Taśma do firan Jak wszyć taśmę do firanki? Taśma powoduje, że firanka równomiernie się marszczy i ładnie układa . Kupując ją trzeba pamiętać o poprawnym odmierzeniu długości. Chodzi o to, żeby uwzględnić zapas na marszczenie . Taśmę przyszywamy na górze firanki, przeszywając ją w dwóch miejscach. Następnie ściągamy sznurki, które znajdują się w taśmie i wówczas firanka ulega zmarszczeniu. Z kolei, żeby wykończyć ja od dołu można przyszyć lamówkę. Jest to rodzaj ozdobnej taśmy. Wszywanie lamówki do firan Wszywanie lamówki jest dosyć proste. Trzeba ułożyć dół firanki na środku lamówki i zagiąć ją z dwóch stron, a następnie przeszyć na maszynie do szycia. Można wybierać różne szerokości i kolory lam