Przejdź do głównej zawartości

Koce i pledy z wełny. Właściwości wełny

Pledy i koce z wełny.

Koce — najczęściej z wełny owczej. Rzadko możemy spotkać również koce z wełny wielbłądziej lub koziej. Koce i narzuty wykonane z tego materiału są bardzo ciepłe.

Wełna jest higieniczna – dobrze pochłania wilgoć. Dzięki sprężystości włókien nie gniecie się. Taki pled wełniany zawsze będzie dobrze wyglądał. Wełna odporna na zabrudzenia i wodę, a także na wysoką temperaturę. Bardzo dobrze przepuszcza powietrze – to świetny wybór, jeśli lubicie krótkie popołudniowe drzemki.

Pledy i koce z wełny
Koce i pledy z wełny

Właściwości wełny

Wełna ma również świetne właściwości zdrowotne:

  • łagodzi bóle stawów i kręgosłupa,
  • bóle reumatyczne,
  • poprawia krążenie, a także łagodzi nerwobóle.


Wady wełny

Do wad możemy zaliczyć:

  • Mechacenie i rozciąganie pod wpływem wody.
  • Lubiana przez mole.
  • Niektóre osoby uczulone na wełnę.
  • Dla niektórych sam dotyk wełny jest niemiły i mówią, że wełna „gryzie”. W tanich kocach wełnianych wełna może "gryźć".
Koc wełniany Jodełki 130 x 170 Biederlack

Jeśli mamy alergię na kurz i roztocza, to wełna właśnie będzie dobrym rozwiązaniem. Dzięki pokrywającej włókna lanolinie nie gromadzi się bowiem na niej kurz. Jest uznawana za materiał na każdą porę roku – w zimie pod kocem wełnianym będzie nam ciepło, latem natomiast zapewni nam optymalną temperaturę. Najbardziej ceniona jest wełna z merynosów (rasa owiec). Znany jest jeszcze kaszmir – czyli wełna kozic kaszmirskich oraz moher – wełna kozic angorskich. Koc kaszmirowy bardzo piękny i przyjemny na dotyk.

Wybierając koc wełniany zwróćcie uwagę na to, czy jego brzegi są obszyte lub, czy posiada frędzle – zapobiegnie to przed jego strzępieniem. Koce z wełny z domieszkami innych materiałów są bardziej wytrzymałe i przyjemniejsze w dotyku. I takie właśnie osobiście preferuję. Bardzo uwielbiam koce Biederlack Borbo Bocasa. Kilka lat towarzyszy mi. A wygląda wciąż jak nowy. Jakościowy koc niemiecki.

Jak prać i suszyć wełniane i bawełniane pledy i kocy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rustykalne firany. Zasłony rustykalne

Dekorujemy wnętrze – wybieramy kierunek rustykalny Istnieją ludzie, którzy wręcz kochają nowoczesność oraz tacy, którzy nie przepadają za aktualnie modnymi zwyczajami czy rzeczami. Tak jest właściwie w każdej kwestii i każdej dziedzinie życia, również w tematyce aranżacji wnętrz – mimo że żyjemy w bardzo nowoczesnych czasach nadal znajdziemy miłośników dekoracji na styl klasyczny, nierzadko określany mianem staromodnego. Dlaczego? Czy w takim stylu dekoracji wnętrz rzeczywiście można się odnaleźć? A może jest to pewnego rodzaju ucieczka od rzeczywistości? Przyjrzyjmy się tej tematyce bliżej, poznając styl dekorowania wnętrz w typie retro , rustic lub szabi szik … Jeśli mimo życia w nowoczesnym świecie odczuwacie potrzebę otaczania się przedmiotami pochodzącymi z innej epoki bądź stylizowanymi na takie właśnie czasy albo po prostu odczuwacie, że znacznie lepiej czujecie się w bardziej klasycznym, aniżeli nowoczesnym wnętrzu. Tego typu dekoracje są bliskie Waszemu sercu. Zainte

Alpaka - co to jest?

Alpaka - co to jest? Alpaka to zwierzę z rodziny wielbłądowatych, pochodzące z Ameryki Południowej, gdzie występuje w Andach na wysokości od 3000 do 5000 m n.p.m. Alpaka jest hodowana przede wszystkim ze względu na swoje cenne i delikatne włókno, które jest wykorzystywane do produkcji wyrobów włókienniczych, takich jak swetry, szale, kurtki, koce czy pościele. Alpaka Alpaki mają długą historię w Ameryce Południowej , gdzie były hodowane przez rdzenne ludy jako źródło mięsa, mleka oraz cennego włókna. Dziś hodowla alpak stała się ważnym źródłem utrzymania dla wielu społeczności, które zajmują się produkcją wyrobów włókienniczych. Włókno alpaki Charakteryzuje się niezwykłą miękkością, lekkością i ciepłem , dzięki czemu jest bardzo cenione w przemyśle włókienniczym. W przeciwieństwie do wełny owiec, włókno alpaki jest bardziej delikatne i nie powoduje uczuleń skórnych, co czyni go idealnym dla osób z wrażliwą skórą. Alpaki to zwierzęta , które są hodowane w celach komercyjnych w wiel

Jak do firanki wszyć taśmę, lamówkę, przelotki, koraliki

Uszycie firan i zasłon Samodzielne uszycie firanek i zasłon czy wykonanie lambrekinu niektórym osobom może wydawać się wręcz niemożliwe. Są też jednak i tacy, którzy dobrze sobie z tym radzą. W związku z tym wykończenie firanki w postaci wszycia do niej taśmy też nie jest problemem . Taśma do firan Jak wszyć taśmę do firanki? Taśma powoduje, że firanka równomiernie się marszczy i ładnie układa . Kupując ją trzeba pamiętać o poprawnym odmierzeniu długości. Chodzi o to, żeby uwzględnić zapas na marszczenie . Taśmę przyszywamy na górze firanki, przeszywając ją w dwóch miejscach. Następnie ściągamy sznurki, które znajdują się w taśmie i wówczas firanka ulega zmarszczeniu. Z kolei, żeby wykończyć ja od dołu można przyszyć lamówkę. Jest to rodzaj ozdobnej taśmy. Wszywanie lamówki do firan Wszywanie lamówki jest dosyć proste. Trzeba ułożyć dół firanki na środku lamówki i zagiąć ją z dwóch stron, a następnie przeszyć na maszynie do szycia. Można wybierać różne szerokości i kolory lam