Przejdź do głównej zawartości

Jak często należy wymieniać podkład na materac?

Dlaczego jest potrzebny ochraniacz podkład na materac?

 

Ochraniacz podkład — chroni materac, który jest bardzo drogim elementem sypialni. Zapobiega przenikaniu do materaca:

  • kurzu,
  • potu,
  • włosów,
  • niwelujemy ryzyko rozwoju roztoczy i pleśni we wkładzie,
  • naskórka – czyli codziennych zanieczyszczeń, które zostają na materacu.

Nieprzemakalny ochraniacz na materac nie pozwala wilgoci przedostać się do materaca. Tym samym zapewniając dużo bardziej higieniczne i antyalergiczne środowisko snu i zaoszczędza kasę.

 

Podkład z owczą wełną

 


Jak często należy wymieniać podkład na materac?

 

O tym, jak długo można użytkować podkład naturalny (wełniany, bawełniany, kukurydziany czy tencel) i jak często wymieniać na nowy decyduje kilka czynników. Podkład powinniśmy zastąpić nowym, jeśli spełniony są co najmniej jeden z pięciu poniższych warunków:

  • podkład naturalny na materac ma więcej niż 3-5 lat;
  • podkład jest bardzo brudny (plamy, żółty kolor itd) i który nie zmienia się po praniu;
  • ochraniacz na materac ma uszkodzenia, taki jak: oderwane paski elastyczne czy rozerwana tkanina ochraniacza;
  • przebyliśmy jakąkolwiek chorobę zakaźną a dopuszczalna temperatura prania ochraniacza jest niższa niż 60°C;
  • podkład ochraniacz na materac mniej puszysty i nie wykonuje swoich funkcyj (wypełnienie jest rozłożone nierównomiernie w klastrach i wyczuwalne).



Kiedy należy zmienić podkład ochraniacz materaca na nowy?


Żywotność podkładów do materaców zależy od częstotliwości użytkowania. Przy normalnym codziennym użytkowaniu i właściwej konserwacji ochraniacza naturalnego — powinniśmy zmienić na nowy po 3-5 latach od daty zakupu. Oczywiście, jeśli podkłady używamy rzadko lub zmieniamy na letni / zimowy w ciągu roku czas ten będzie odpowiednio dłuższy. W przypadku zaniechania lub nieprawidłowej konserwacji podkładu będą zużywać się szybciej.


Podkład wełniany po 12 latach. Do wymiany!!!

Oznaki zużycia podkładu

 

Pierwsze oznaki zużycia podkładu są widoczne:

  1. Zmienia się delikatnie kolor poszycia ochraniacza z białego na żółto biały lub żółty plamy.
  2. Podkład ma dziury i staje widoczne wypełnienie. Podkład do materaca robi się bardziej płaski albo wypełnienie zbija się w gródki. Wraz z dalszym użytkowaniem zmiany pogłębiają się.
  3. Poszycie podkładu wskutek oddziaływania potu przybiera bardziej intensywny żółty kolor, którego którego nie sposób usunąć w trakcie prania.
  4. Zmienia się też zapach ochraniacza, do czego dochodzą jeszcze przypadkowe zabrudzenia i plamy. Duży wpływ na żywotność ochraniacze ma właściwe ich użytkowanie. Aby maksymalnie wydłużyć “czas życia” ochraniacza należy co najmniej wietrzyć jego tak często, jak tylko to możliwe.
  5. Przechowywać podkład w suchym pomieszczeniu.


Oczywiście należy stosować się do instrukcji konserwacji, szczególnie jeśli chodzi o temperaturze prania i suszenie w stanie rozwieszonym. Nie należy podkładów przechowywać w miejscach zawilgoconych czy też pozostawiać ich w pralce po zakończeniu procesu prania.



Szukasz nowy podkład na materac bawełniany? Zapraszamy do sklepu internetowego z tekstyliami domowymi PODUSZKA.com.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rustykalne firany. Zasłony rustykalne

Dekorujemy wnętrze – wybieramy kierunek rustykalny Istnieją ludzie, którzy wręcz kochają nowoczesność oraz tacy, którzy nie przepadają za aktualnie modnymi zwyczajami czy rzeczami. Tak jest właściwie w każdej kwestii i każdej dziedzinie życia, również w tematyce aranżacji wnętrz – mimo że żyjemy w bardzo nowoczesnych czasach nadal znajdziemy miłośników dekoracji na styl klasyczny, nierzadko określany mianem staromodnego. Dlaczego? Czy w takim stylu dekoracji wnętrz rzeczywiście można się odnaleźć? A może jest to pewnego rodzaju ucieczka od rzeczywistości? Przyjrzyjmy się tej tematyce bliżej, poznając styl dekorowania wnętrz w typie retro , rustic lub szabi szik … Jeśli mimo życia w nowoczesnym świecie odczuwacie potrzebę otaczania się przedmiotami pochodzącymi z innej epoki bądź stylizowanymi na takie właśnie czasy albo po prostu odczuwacie, że znacznie lepiej czujecie się w bardziej klasycznym, aniżeli nowoczesnym wnętrzu. Tego typu dekoracje są bliskie Waszemu sercu. Zainte

Alpaka - co to jest?

Alpaka - co to jest? Alpaka to zwierzę z rodziny wielbłądowatych, pochodzące z Ameryki Południowej, gdzie występuje w Andach na wysokości od 3000 do 5000 m n.p.m. Alpaka jest hodowana przede wszystkim ze względu na swoje cenne i delikatne włókno, które jest wykorzystywane do produkcji wyrobów włókienniczych, takich jak swetry, szale, kurtki, koce czy pościele. Alpaka Alpaki mają długą historię w Ameryce Południowej , gdzie były hodowane przez rdzenne ludy jako źródło mięsa, mleka oraz cennego włókna. Dziś hodowla alpak stała się ważnym źródłem utrzymania dla wielu społeczności, które zajmują się produkcją wyrobów włókienniczych. Włókno alpaki Charakteryzuje się niezwykłą miękkością, lekkością i ciepłem , dzięki czemu jest bardzo cenione w przemyśle włókienniczym. W przeciwieństwie do wełny owiec, włókno alpaki jest bardziej delikatne i nie powoduje uczuleń skórnych, co czyni go idealnym dla osób z wrażliwą skórą. Alpaki to zwierzęta , które są hodowane w celach komercyjnych w wiel

Jak do firanki wszyć taśmę, lamówkę, przelotki, koraliki

Uszycie firan i zasłon Samodzielne uszycie firanek i zasłon czy wykonanie lambrekinu niektórym osobom może wydawać się wręcz niemożliwe. Są też jednak i tacy, którzy dobrze sobie z tym radzą. W związku z tym wykończenie firanki w postaci wszycia do niej taśmy też nie jest problemem . Taśma do firan Jak wszyć taśmę do firanki? Taśma powoduje, że firanka równomiernie się marszczy i ładnie układa . Kupując ją trzeba pamiętać o poprawnym odmierzeniu długości. Chodzi o to, żeby uwzględnić zapas na marszczenie . Taśmę przyszywamy na górze firanki, przeszywając ją w dwóch miejscach. Następnie ściągamy sznurki, które znajdują się w taśmie i wówczas firanka ulega zmarszczeniu. Z kolei, żeby wykończyć ja od dołu można przyszyć lamówkę. Jest to rodzaj ozdobnej taśmy. Wszywanie lamówki do firan Wszywanie lamówki jest dosyć proste. Trzeba ułożyć dół firanki na środku lamówki i zagiąć ją z dwóch stron, a następnie przeszyć na maszynie do szycia. Można wybierać różne szerokości i kolory lam